Opublikowano Dodaj komentarz

Jak długo można wytrzymać bez snu?


Istnieją osoby na tyle szalone, by z własnej woli nie spać przez bardzo długi czas.

Oficialny rekord w niespaniu został ustanowwiony w 1964 roku przez siedemnastoletniego ucznia szkoły średniej Randy’ego Gardnera,
któremu zamarzyło się zdobycie głownej nagrody podczas pikniku naukowego w san diego. Pomyślał że jeżeli pobije rekord świata, na pewno ją dostanie.
Jak powiedział w przeprwadzonym wywiadzie, pierwsze dwa dni były znośne, ale trzeciego zrobił sie humorzasty i nieskoordynowany.
Piątego pojawiły sie halucynacje. Badania wykazały że zaczął mieć problemy z z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą. Mimo to
nie zrezygnował. Dopiero po 11 dniach miał dość. Trafił do miejscowego szpitala, gdzie podłączono go do aparatu EEG i pozwolono mu spać.

Przespał 14 godzin i większość tego czasu spędził w czasie REM. Został w szpitalu jeszcze przez 2 dni, a później wróćił do szkoły.

Eksperyment rzeczywiśćie zapewnił mu ukpragnioną nagrodę. Wówczas nie stwierdzono żadnych skutnków ubocznych, jednak po latach,
kiedy Randy był już po sześćdziesiątce, pojawiła się u niego ostra postać bezsenności którą sam nazywa karmiczna nauczką.

Chociaż to do Randy’ego należy oficialny rekord w niespaniu liczący 264 godzimy, istnieją tacy, którzy wytrzymali jeszcze dłużej.

W roku 2007 Tony Wright, ogrodik z Kornwalii, zdołał wytrzymać bez snu aż 266 godzin, spędził je w barze w Panzance i przez cały ten czas był filmowany. Umilał sobie czas piciem Herbaty, grą w bilard i prowadzzeniem dziennika.

Co ważne osiągnięcie to nie znalazło się w księdze rekordów Guinessa, ponieważ jej wydawcy nie chcieli, żeby inni poszli w jego ślady. Z tego powodu rekord młodego Randy’ego nigdy nie zostanie pobity.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *